Botoks

Botox Clostridium botulinum isimli bakteriden elde edilir. Laboratuvar ortamında da üretilebilinen bu madde uzun yıllar medikal tıpta değişik hastalıklarda kullanılmış olup günümüzde estetik amaçlı uygulamalar sınıfında oldukça popüler hale gelmiştir.Yüzümüzün mimiklerini ve hareketlerini yapmamızı sağlayan kaslar,üstlerindeki deriye bağlıdırlar.Deriye bağlı yüzeysel kasları gevşeterek, kırışıklıkları rahatlatmak ve yumuşatmak mümkündür.Kasların gevşemesi sayesinde daha fazla kırışıklık oluşması engellenir. Sonuç olarak elde edilen görüntü, daha düzgün, huzurlu ve genç bir görünümdür.


Botox nerelere uygulanır?

Botox enjeksiyonları ile göz kenarındaki kırışıklıklar yumuşatılır,kaşların arasındaki çatınma çizgisi azaltılabilir ve alındaki kırışıklıklar daha az belirgin bir düzeye indirilebilir. Botox, ayrıca boyun çizgileri ve kaşların zaman içinde düşmesinde tedavi  amacı ilede kullanılmaktadır.Ancak belki de en önemli özelliği, zaman içinde giderek daha uzun süreli etkiye sahip olarak yüzün üst kısmındaki yaşlanmayı estetik görünüm olarak yavaşlatmasıdır.

Botox tedavisine en iyi cevap veren kırışıklıklar alın çizgileri,göz etrafı kırışıklıkları ve kaşların arasındaki kırışıklıklardır.

Botox etkisi ne kadar sürer?  


Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak,enjeksiyonlara ilişkin rahatsızlıkları azaltacaktır. Botox etkisinin 4 ile 6 ay arasında bir süre için kalıcı olduğu söylenebilir. Daha büyük yüz kaslarına sahip olan hastalarda (erkekler gibi) veya yüz kaslarını daha fazla kullanan, çok mimikli kişilerde tedavinin daha sık aralıklarla uygulanması gerekebilir. Botox enjeksiyonlarının etkileri kalıcı olmadığı için yan etkileri azdır.

Yan etkileri nelerdir?

Botoxun biline hiç yan etkisi yoktur. etkisi sadece uygulama bölgesiyle sınırlıdır, 24 saat içerisinde vücuttan atılır ve ve en önemlisi maksimum etkisi yani kaslardaki gevşeklik 6 aydır. Uygulama anında iğneye bağlı kızarıklıklar ise kısa bir süre sona geçecektir.

Botoks ile aşırı terleme tedavi


Botoksun diğer bir uygulama alanı ise aşırı terleme ve buna bağlı değişik rahatsızlıkların giderilmesidir. Koltuk altı, el ve ayaklarda yoğunlaşan ve tıp dilinde ” hiperhidrozis” olarak adlandırılan terleme hastalığına karşı botoks son yıllarda oldukça fazla kullanım alanı bulmuştur. Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks, ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke ederek ter üretimini engelliyor.

Botoks, çok ince uçlu iğnelerle terleyen bölgeye sık aralıklarla uygulanır. Uygulamadan sonraki ilk hafta içerisinde iyileşme gözlenir. Botoksun etkisi genellikle 6-8 ay sürer, etki geçmeye başladığında ikinci uygulama yapılır. Kişiye bağlı olarak ter bezlerinden aşırı ter salgılanmasını belli bir sürelik durdurmak ve böylece özellikle yaz aylarında gerek koltuk altı gerek avuç içi gerekse ayak tabanı terlemesi giderilebilmektedir.

DOLGU

Yaş, güneş ışınları, mimik hareketleri ile yüzümüzde bir takım kırışıklıklar ve istenmeyen çizgiler oluşur. Bu çizgilerden kurtulmak için son yıllarda çeşitlilik kazanan dolgu maddelerini kullanmaktayız.


Dolgu maddeleri nerelerde kullanılır?

Burun kenarından aşağı inen çizgiler

Burun ile ağız arasındaki çizgiler

Dudak dolgunlaştırılması

Dudaklar etrafındaki radial çizgiler

Göz çevresindeki kırışıklıklar

Alındaki çizgiler

Akne izleri

Kaza veya travma sonucu oluşan deformiteler

Yanak ve elmacık kemiği dolgunlaştırmak

Vücuttaki bazı asimetrilerin düzeltilmesi

Dolgu maddelerinin sınıflandırılması;

*Kalıcı olmayan dolgu maddeleri 

*arı kalıcı olmayan dolgu maddeleri

*Kalıcı dolgu maddeleri

Kalıcı olmayan dolgu maddeleri :

Bu grup dolgu maddeleri hyaluranik asit içerikli dolgu maddeleridir. Kalıcı olmayan dolgu maddelerinin 6-12 ay kadar süren kalıcılık oranları mevcuttur. Hyaluranik asitin bağ şekillerine ve miligramlarına göre farklılaşmışlardır. Bir çok farklı marka hyaluranik asit içerikli dolgu mevcuttur. Bu dolguların bazıları diğerlerine göre daha kalıcı ve iyi sonuç vermektedir. Genelde yan etki yaratmayan bu dolgu maddeleri dudak dolgunlaştırmada, göz çevresi kırışıklıklarının düzeltilmesinde, ağız çevresi kırışıklıkları ve nazolabial çizgilerin doldurulmasında kullanılmaktadır. Göz çevresi ince cilt kırışıklıklarını ve kaz ayağı çizgilerinin giderilmesi, dudak dolgunlaştırma, kırışıklıkların giderilmesi, hacim kazandırmada kullanılabilmektedirler.

Yarı kalıcı dolgular

Bu dolgu maddeleri etkinlik süreleri 3-5 yıl arasında değişmektedir.Her maddenin farklı bir etki mekanizması vardır.Bu dolgular daha çok yanak,nazolabial çizgilere uygulanmaktadır.

Kalıcı dolgu maddeler

Bu maddeler enjekte edildikleri zaman vücuttan atılamazlar. Genellikle vücutta hacim kazandırılmak  istenen yerlere uygulanmaktadır. Kalıcı dolgu maddesi uygulamanın kararını verirken mutlaka doktorunuzun fikrini almanız gerekmektedir.