Medikal Estetik

Medikal estetik cerrahi olmayan çeşitli tedaviler ile hedeflenen estetik görünüme kavuşturma yöntemidir. Medikal estetik bölümümüzde yer alan uygulamalar aşağıdadır.

ALEXANDRITE LAZER EPİLASYON 

Alexandrıte ( 755 nm) lazer ışınlarının hedefi kıllar olup,çevre dokulara zarar vermeden melanin pigmentine yoğunlaşarak epilasyonu sağlar.

Lazer epilasyondan kıllar nasıl etkilenir?

Lazer epilasyon uygulandığında kıl folikülündeki melanin pigmenti tarafından absorbe edilir ve burada ısı enerjisine dönüşür. Kıl kökündeki sıcaklık 60-70 dereceye ulaşır ve bu şekilde kıl kökü tahrip edilerek kılın beslenmesi bozulur.
 
Lazer epilasyonda seçici termoliz (ışık ısısıyla seçici tahrip etme) yöntemi ile kılı yok ederken çevredeki dokulara zarar vermeyecek ölçüde lazer ışını gönderilir. Bu nedenle güvenli ve etkili bir epilayon için cilt rengi, kıl rengi, kılın kalınlığı ve yoğunluğu dikkate alınarak cilde gönderilecek enerji değerini ve gönderilme süresini belirlemek büyük önem taşır.
 
Lazer epilasyonda kıllar büyüme(anajen), dinlenme(telojen) ve dökülme (katajen) evrelerini geçirirler. Eğer bir kıl büyüme evresinde iken lazer uygulanırsa onun o seansta kalıcı olarak yok edilmesi mümkün olabilir. Bu nedenle seanslar arasında 1-2 ay gibi süreler öngörülür.
 
Lazer ışını vücuda zarar verirmi?
 
Lazer ışını uygulandığı bölgede cilt altına 2-5 mm kadar ulaşabilir. Bu mesafede kıl folikülleri bulunmaktadır. En etkin dozda dahi  derine inemez ve bu nedenle iç organlara zarar vermez. Ayrıca herhangi bir kanserojen etkisi yoktur.


Lazer epilasyonda ten rengi önemlimidir?
 
Lazer epilasyon için en ideal kombinasyon açık tenli ve koyu renk kıllı kişilerdir. Bu kombinasyonda cilde zarar vermeden en yüksek değerler kullanılabilir. Diğer özelliklere sahip kişilerde de alexandrıte lazer kullanmak mümkün ancak açık ten koyu renk kıl özelliğine sahip kişilerdeki kadar çabuk sonuç almak mümkün olmayabilmektedir.
 
Lazer epilasyonda merak edilenler;

Lazer epilasyon göz çevresi hariç uygun kıl yapısına sahip vücudun her bölgesinde uygulanabilmektedir.

Lazer epilasyonun herhangi bir yan etkisi yoktur.uygulama sonrasında bazı ciltlerde kızarma ve hafif kabarmalar olabilir, bir kaç saat veya hassas ciltlerde birkaç gün içerisinde düzelecektir.

Lazer epilasyon seansları yüz bölgesinde 4-6 hafta, vücut bölgesinde 6-8 haftadır.tedavi ilerledikçe kılların çıkışının gecikmesi ile birlikte seans aralıkları uzamaktadır.

Lazer epilasyon seansları uygulama yapılacak bölgenin genişliğine göre farklı sürede tamamlanır. Yüz bölgesi birkaç dakikada tamamlanırken vücut bölgesinin tamamı 1-2 saat sürebilir.
 
Lazer epilasyonu kıl oluşumunu tamamlamış ve uygulamaya engel teşkil edecek herhangi bir sağlık problemi olmayan herkes lazer epilasyon yaptırabilir. kızlarda 12-13 yaşlarından itibaren kıl oluşumu tamamlanmışsa uygulama yapılabilir. Beyaz kıllar renk pigmenti içermediğinden lazer epilasyondan etkilenmeyecektir.
 
Lazer epilasyon batık kıllar için en uygun yöntemdir.kıllar ortadan kalktıkça batık sorunu düzelecek ve cilt pürüzsüz hale gelecektir.
 
Hormonel bozukluğa bağlı aşırı veya erkek tipi kıllanmada ilaç tedavisi ile kombine lazer epilasyon tedavisi yapılmalıdır. Bu kişilerde genellikle seans sayısı normale göre daha fazla olur.
 
Erkeklerde lazer epilasyon;
 
İstenmeyen tüy söz konusu olduğunda bayanlar kadar erkeklerde lazer epilasyon uygulaması yaptırmaktadır.en fazla tercih edilen bölgeler almacık kemiği,ense,boyun,sırt ve göğüs bölgeleridir.
 
Lazer epilasyon yöntemi ile erkekler tamamen kılları bitirebilecekleri gibi isteğe göre birkaç seans  sonra  bırakılarak kılların seyreltilmesi ve daha zayıf hale getirilmesi mümkündür.
 
KİMYASAL PEELİNG
 
Cilt yüzeyine uygulanan asitlerle,cildin kontrollü bir şekilde soyulması ve uyarılması işlemine kimyasal peeling adı verilir. Bu sayede ciltteki ölü tabaka uzaklaştırılır,cildin kan dolaşımı,hücre üretimi ve kollagen doku canlandırılır.
 
Bu sayede,ince kırışıklıklar,akne ve akne izleri,geniş gözenekler,cilt lekeleri tedavi edilir.
 
Kimyasal Peeling Hangi Durumlarda Uygulanır?
 
İnce kırışıklıklar,
 
Akne,
 
Pigmentasyon(cilt lekeleri),
 
Kuru cit,
 
Güneş hasarlı cilt
 
Uygulama sonrasında en önemli dikkat edilmesi gereken husus güneş koruyucularla cildi devamlı koruma altına almak gerekecektir.
 
MEDİKAL CİLT BAKIMI
 
Günlük cilt bakımında;cilt tipine uygun ürünleri seçmek önemlidir.çevreden biriken kirlerin,ter yağ gibi kişisel salgılarımızın,ve dökülmekte olan ölü cilt hücrelerimizin temizlenmesi ikinci adımdır.en hafif temizlemeyle bile bozulabilen cildin üst tabakasındaki doğal nemlendirme sistemlerinin nemlendiricilerle takviye edilmesi,genel kural olarak da nemlendiricilerin yüz ve vücut halen nemliyken kullanılması vücuttaki nemi hapsetmektir.UV ışınlarının verdiği hasarı önlemek için mutlaka güneş koruyucu kullanmak gerekmektedir.
 
Normal cildin; bilhassa foto yaşlanma ve hasarı için tedavi edici ürünlerin kullanılması uygundur.
 
Kuru ciltlerde; kurutucu ve alkol içeren ürünler ciltten nemi söküp atacağı için tercih edilmemelidir.hassas yumuşak sabun içermeyen likit bir temizleyici sonrası gliserin,hiyalinorik asit gibi ürünlerle formüle edilmiş nem kaybını azaltan nemlendiriciler kullanılmalıdır.
 
Yağlı ciltlerde;yağlı ciltlere özgün yağ bağlayıcı likit veya jel şeklindeki temizleyicileri tercih ediniz.krem bazlı sabunlardan uzak durunuz.losyon şeklindeki nemlendiricileri tercih ediniz.
 
Karma cilt; kozmetik olarak T bölgesi,yüzün yağlı alanları olan yanaklar, alın burun ve çene daha fazla yağlıyken diğer alanlarda kuruluk gözlenir. Normal karma ciltler için olan temizleme ürünleri yanaklar için nazik diğer bölgelerde daha sert etkililerdir. Yalnızca ihtiyaç duyulan bölgelere uygulayacağınız nemlendirici T bölgesinde sivilceye yol açabilir.yağ içermeyen güneşten koruyucular tercih edebilirsiniz.
 
Cilt bakımı ünitemizde profesyonel cilt bakımı cihazı ile profesyonel ürünler kullanılarak kişinin önce cilt analizi yapılmakta ve daha sonra kişiye özel ürünler seçilerek uygulama yapılmaktadır.
 
Ünitemizde klasik cilt bakımlarının yanı sıra;
*Vitamin kompleksi bakımı
 
*C vitamini kompleksi bakımı
 
*Lekeli cilt bakımı
 
*Akneli ve problemli cilt bakımları
 
*Dengeleyici cilt bakımı
 
*Anti-aging ve lifting bakımları uygulanmaktadır.
 
Ayrıca her bakımımıza ileve olarak özel maskelerde bakım desteklenmektedir.