Rhinolight

Alerjik Rinit Tedavisinde Yeni Yöntem: Rhinolight (Işıkla Allerji Tedavisi)

Alerjik rinit burunun bir takım alerjik maddelere karşı (alerjen) gösterdiği bir yanıttır. Alerji çağımızın hastalığı olarak nitelendirilmektedir. Ülkemizde her 5 kişiden birinde alerjik rinit (saman nezlesi ) hastalığı görülmektedir. Özellikle bahar aylarında alerji hastalıkları alevlenmekle birlikte tüm yıl boyunca devam eden alerji türleri de vardır. Bu hastalıkta hastalarda mevsimsel veya yıl boyu olmak üzere sık tekrarlayan hapşırık nöbetleri, burun akıntısı ve kaşıntısı, geniz akıntısı, burun tıkanıklığı, genizde ve damakta kaşıntı ve batma gibi şikayetler bulunmakta ve son derece rahatsız edici hale gelebilmektedir.Mevsimsel olan alerjik rinit saman nezlesi olarakta bilinir. Mevsimsel olabileceği gibi yılboyu da sürebilmektedir.

Son yıllarda alerjik rinit hastalarında modern tıpta ışıkla allerji tedavisi (RHINOLIGHT)  uygulamaya girmiştir. Alerjik rinit hastalarında kullanılan en son ve en yeni tedavi yöntemidir. RHINOLIGHT özel bileşimli (%70 görünür ışık, %25 UVA ve %5 UVB)bir ışık tedavisidir. Bu ışık, burun içini döşeyen mukoza örtüsünün alerjinin oluşturduğu bağışıklık cevap seviyesini düşürerek etki gösterir. İlaçlarla beraber veya ilaç kullanamayan hastalarda tek başına (örneğin İlaç tedavisi uygulanamayan hamileler, emziren anneler, profesyonel sporcular, böbrek ve karaciğer yetmezliği olan hastalar, ilaç alerjisi olanlar, ilaç tedavisinden fayda görmeyen hastalar) güvenle kullanılabilmektedir.  RHINOLIGHT ağrısızdır ve anestezi gerektirmez. Bu tedavide özel dalga boyunda ışık üreten Rhinolight cihazı ile ışık tedavisi seansları herbir burun deliğine 2 dakikadan başlayıp 3 dakikaya kadar uzayan sürelerde allerjinin ciddiyetine göre 6 veya 8 seans olarak uygulanmaktadır.  İlk 3 seans 1 hafta içerisinde, sonraki seanslar ise haftada bir olarak uygulanmaktadır. Yeni ve modern bir tedavi yöntemi olan RHINOLIGHT yöntemi allerjik rinitli hastaların şikayetlerini gidermede etkili ve kanıtlanmış bir yöntemdir. . RHINOLIGHT, hekim tarafından herhangi bir cerrahi operasyona veya anesteziye gerek olmadan, hastalara 2’şer dakikalık seanslar halinde uygulanan ağrısız ve yan etkisiz bir soğuk ışık tedavisidir. İlk 1-2 seanstan sonra etkisini göstermeye başlamaktadır. Tedavi başarı oranı % 80-90 arasındadır. 

RHINOLIGHT yeterli klinik çalışma olmadığı için 14 yaşından küçüklere,  tedavinin uygulanmasının burun içi problemlerden dolayı(septum deviasyonu, nazal polip gibi) uygun olmayan hastalara, aktif enfeksiyon geçirme döneminde (viral veya bakteriyel enfeksiyon, grip-nezle-sinüzit) veya tümöral oluşumlar varlığında yapılmaz.

RHINOLIGHT tedavisinin istenmeyen tek  etkisi burunda kuruluktur.  Bu etki burun nemlendirme solusyon ve merhemleri ile A vitamini damlaları ile başarılı bir şekilde tedavi edebilmektedir. 

RHINOLIGHT tedavisi alerjik rinit (saman nezlesi ) hastalığında kısıtlı kalan eski tedavi yöntemlerine yeni ve güçlü bir alternatif haline gelmiştir. RHINOLIGHT cihazı kliniğimizde hastalarımızın hizmetindedir.