Tek Taraflı Burun Akıntısı

Tek taraflı burun akıntısı önemli konulardan biridir. Enfeksiyonlarda genelde akıntı her iki taraftan olur. Tek taraflı burun akıntısı sebepleri hastanın yaşına göre farklı olabilir. Çocuk hastalarda, akli dengesi bozuk hastalarda  tek taraflı, kötü kokulu akıntı yabancı cismi düşündürürken, erişkinlerde tümöral hadiseler akla gelir.

Akıntının yapısı da önemlidir. Enfeksiyon hastalıkları, tümörler, yabancı cisimlerde koyu kıvamlı, yeşil renkli akıntı olurken, darbeye bağlı kafa kaidesi kırıklarında su gibi berrak akıntı olur. Kafa kırıklarında oluşan su gibi akıntı beyin omurilik sıvısı (BOS) fistülü olarak bilinir. Bu önemli bir durumdur. Bu hastalar menenjit, beyin apsesi gibi komplikasyonlara yatkın oldukları için biran önce fistülün tamiri gereklidir. BOS fistülü bazen sinüs ameliyatları, kafa kaidesi tümör cerrahisi sonrası da görülebilir.

Hekim hastanın hikayesini öğrendikten sonra muayene yaparak ayırıcı tanıya gitmeye çalışır. Tümörlerde muayene yanında tomografi, MRI gibi ileri tetkikler isteyebilir. BOS fistülü varsa kaçağın yerini belirlemek için ayrıca sintigrafi gibi daha ileri tetkikler de isteyebilir. Tanı konulduktan sonra gerekli tedavi uygulanır.

v