Yüz Felci

Yüzümüzün tüm hareketleri fasiyal sinirle (yüz siniri) sağlanmaktadır. Gözleri sıkı kapatma, ıslık çalma, balon şişirme gibi hareketler sağlam yüz siniri ile olmaktadır. Bu sinirdeki herhangi zedelenme bu hareketlerin yapılmasını engeller. Bu durum yüz felci olarak bilinir. Yüz felcinin yanında hastada hastalığa bağlı olarak işitme kaybı, baş dönmesi, dışkulak yolu ve kulak kepçesinde yaralar, dış kulak veya orta kulakta kitle gibi bulgular olur.

Yüz felcinin süresi ve beraberindeki şikayetler önemlidir. Yeni başlamış üst solunum yolu şikayetleri ile olan yüz felci büyük ihtimalle enfeksiyona bağlıdır. Giderek artan yüz felci şikayeti ile beraber, uzun süreli işitme kaybı varlığı iç kulaktaki bir tümöre bağlı olabilir. Tükrük bezi içindeki (yanak bölgesi) kötü huylu bir tümör de yüz felci ile gelebilir. Bazı ameliyatlarda yüz sinirinin zedelenme riski vardır. Örnek: orta kulak ameliyatları, tükrük bezi ameliyatları gibi.

Bütün bu sebeplerle yüz felci geliştiğinde hasta genelde panik halindedir. Çünkü yüzünün şekli değişmiştir. Enfeksiyona bağlı olan felç büyük oranda tedavi ile, bazen tedavisiz de iyileşecektir. Hekim öncelikle tüm KBB muayenesini yapacak, yüz felcine sebep olacak bir neden bulmaya çalışacaktır. Çoğunlukla bir neden bulamayacaktır. Bu duruma  idiyopatik yüz felci denir. Sebep idiyopatik de olsa hekim hastayı değerlendirmek için birkaç tetkik isteyecektir. İşitme testi, kulak tomografisi veya MRı (tümörlerde), yüz sinirine yönelik nörolojik tetkikler bunlar arasında sayılabilir.

Tanı konulduktan sonra tümöral bir hadise saptanmadıysa hastalığın tedavisi öncelikle medikaldir (ilaç tedavisi). Tümöral hadiselerde uygun cerrahi ve yardımcı (kemoradyoterapi gibi) tedavi yöntemleri uygulanır.

yuzfelci

Yüz felci gelişen bir hasta