Yüzde Şişlik

Yüzde şişlik bazı hastalıkların bir bulgusu olabilir. Acil durumlarda genelde yüzde şişliğe ek olarak o bölgede kızarıklık, ısı artışı ve ağrı olur. Bu durum alttaki bir enfeksiyonun habercisidir. Genel olarak enfeksiyonlarda hastada ateş de olur. Sinüzit normalde yüzde şişlikle gelmez. Ancak ileri enfeksiyonlarda veya immün sistemi bozuk hastalarda enfeksiyon sinüs sınırlarının dışına çıkarak sinüsün üzerindeki deriyi tutabilir. Bu durum acil bir durumdur. Normal sinüs enfeksiyonları ağızdan verilen ilaçlarla tedavi edilirken, yüzde şişlikle giden sinüs enfeksiyonları hastaneye yatışı ve damardan tedaviyi gerektirir. 

Alın bölgesinde bulunan frontal sinüs enfeksiyonu bazen çok ilerleyerek sinüsün önündeki kemiği eritip deri altına çıkabilir. Bu durumda hasta alında şişlikle gelir. Bu da acil bir durumdur ve hasta hastaneye yatırılarak ilaçlarla tedavi edilir. İlaçlar yeterli gelmezse cerrahi müdahale gerekebilir.

Yüzde şişlik sinüs enfeksiyonu olmadan da olabilir. Bu durumda ciltte bazı mikropların sebep olduğu selülit denen hastalık olabilir. Bunun tedavisi de yukarıdaki gibidir.

Yüzde deri altında gelişen apseler de şişlik ve enfeksiyon bulguları ile gelir. Bu durumda tedavi hem tıbbi hem de cerrahi olarak yapılır.

Hasta tek başına yüzde şişlikle de gelebilir. Bu durumda o bölgeye ait tümöral bir hastalık düşünülür. Bu gibi durumlarda ileri tetkik ve biyopsi ile tümör değerlendirilir ve uygun tedavi verilir.